Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Hakkımızda1997 yılında yayın hayatına başlayan Felsefelogos, Türkiye’nin en uzun soluklu felsefe dergilerinden biridir.

Felsefelogos daha önceki dergilerden kendini bir çevre dergisi olmak istemekle de ayırır. Türkiye’deki felsefenin çevreler şeklinde gruplaşamayacak kadar sınırlı olması, Felsefelogos’un bir çevre oluşturmayı görev edinmesine yol açıyor. Çevre oluşturmayı hâlâ bir görev olarak görüyor.  Dolayısıyla Felsefelogos, yazar ve akademisyenlere kapısını her zaman açık tutuyor. Felsefelogos’un birçok ülkede yazarlar ve takipçilere sahip olması şüphesiz bu özelliğiyle Türkiye’de bir ilktir.

Üçer aylık periyotlarla yılda dört sayı çıkaran Felsefelogos, her sayı için belirlenmiş bir temayı dosya konusu olarak işliyor. “Devlet ve Ahlak” ile başlayan Felsefelogos serüveni, “ırkçılık ve insan hakları”ndan, “feminist felsefe” ve “savaş”a, “ekoloji” ve “din ve devlet” gibi birçok konuya uzanan entelektüel bir yelpazeye uzanıyor. Bu konular seçilirken ülke ve dünya gündeminden bir sorun dosya konusu olarak işlenmesine özen gösteriliyor. Bununla felsefenin gündeme ilişkin söz söylemesi amaçlanıyor.  Öte yandan Spinoza, Marx, Gramsci örneğinde olduğu gibi önemli filozoflar da dosya konusu olarak işlenebiliyor.

Felsefelogos The Philosopher's Index, EBSCOhost ve CrossREF tarafından taranan, 2015 yılından bu yana yazarlarına akademik başvuruları için DOI (digital object identifier) verme yetkisini alan hakemli bir dergidir.  Genel yayın yönetmenliğini çıktığı günden beri Sinan Özbek yapmaktadır. Felsefelogos dergisi FESATODER (Felsefe ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu Derneği) tarafından yayımlanıyor. Yayın kurulu ise aşağıdaki isimlerden oluşuyor.

Muharrem Açıkgöz, Thomas Geisen, E. Aras Ergüneş, Ferda Keskin, Uluğ Nutku, Sinan Özbek, Kaan Özkan, Peter Thomas, Sema Ülper Oktar, Fehmi Ünsalan, Tanzer Yakar

Gelişmiş Arama


Duyurular


Adres :Gündüz Bey Sokak No:42 Maden - Büyükada - Adalar / İstanbul
Telefon :05414010262 Faks :02623032908
Eposta :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri